Hogyan működik? - Digitális fényképezőgép
2010.09.02. 17:19
Minden nap használjuk, de mégsem tudjuk, hogyan működik? Ennek vége!
Ahhoz hogy megértsük a digitális fényképező működését, először a hagyomlányosat kell megismernünk.
Alapelveiben szinte minden fényképezogép egyforma: egy teljesen zárt dobozba belehelyezzük a fényre érzékeny ezüsthalogén kristályokat tartalmazó filmet, a vele szemközti oldalon lévő lyukba pedig egy gyűjtőlencsét teszünk.
Ez vetíti az előttünk lévő személy, tárgy vagy táj képét a fényérzékeny rétegre.
A lencséhez még egy úgynevezett zár is tartozik, amely alapállásban elzárja a fény útját, hiszen e nélkül a filmet állandóan fény érné. Amikor megnyomjuk az exponáló gombot, ez a zár hosszabb-rövidebb, de általában csak a másodperc tört részéig tartó időre szabaddá teszi a fény útját, lehetővé téve a film megvilágítását. Minden egyéb ami ezen négy szerkezeti elemen kívül megtalálható egy fényképezőgépen, többségében a jobb kép elérésére, kisebb részben pedig a fotós kényelmére szolgál.
Itt egy tükörreflexes gép látható. Ezek a gépek azért jobbak mint a hagyományos gépek, mert ugyanazt a képet látod a "kukucs-lyuk"-ban, mit ami a filmre fog kerülni. Ha fényképet készítesz, a tükör (ahol a sárga nyíl elágazik) felcsapódik, szabadon hagyva az utat a fénynek.
- Jó! Jó! Tudjuk hogyan műkodik a filmmel rendelkező gép, de a digitálisoknál hogyan jut el a kép a lencsétől az LCD-képernyőig?
A digitális fényképezőgép
A digitális fényképezõgépek alapvetõ alkatrészei ugyanazok, mint a hagyományos kamerákéi, az egyetlen lényeges különbség, hogy a film helyén egy CCD vagy CMOS található.
A legsûrûbben a CCD-t alkalmazzák (Charge Coupled Device = töltéscsatolt eszköz), míg ritkábban CMOS-ból (Complemetary Metal Oxide Semiconductor) építik fel a gépet.
CMOS Mind a CMOS, mind a CCD esetén a fény érzékelése igen apró fényérzékeny alkatrészekkel, fotodiódákkal történik.
Minél több fény jut a fotodiódára, annál nagyobb áram folyik át rajta, ezáltal nagyobb mértékben töltõdik a vele sorba kapcsolt miniatûr kondenzátor.
A CMOS érzékelõkben minden képponthoz elhelyezhetõ az elektron-feszültég átalakító, ennek köszönhetõen sor- és oszlopcímzéssel rendelkezik, vagyis az érzékelõ minden egyes képpontja külön címezhetõ.
Ennek felhasználásával kisebb felbontások esetén nagyobb sebességû sorozatfényképezésre lesz lehetõség.
A CCD esetében az apró érzékelõk értékeit sorosan kell kiolvasni, így egy pixel megcímzésére nem igazán van lehetõség az érzékelõn belül.
Az analóg - digitális átalakítót és az összes vezérlõáramkört külsõleg, az érzékelõn kívül kell elhelyezni.
A soros kiolvasás azt jelenti, hogy csak a sor végén lehet érzékelni a képpontok töltését, ahhoz, hogy az egész sor értékét megkapjuk, az egyes töltéseket el kell juttatni a sor végére.
Ennek megvalósítására a töltés-ugrást használják fel, mely azon alapul, hogy az ellentétes polaritású töltések vonzzák egymást.
A CCD-k nagy elõnye az alapeseten nagyobb érzékenységben található.
Hátrány viszont a jelentõs fogyasztás.
A jelenlegi képérzékelõk csak a fény erejét képesek érzékelni, a színét nem.
Ahhoz, hogy színes képet érzékeljünk, szükség van a színszûrõkre (Colour Filter Array - CFA).
A színszûrõk csak egyféle hullámhosszú fényt engednek át, vagyis pl. a vörös színszûrõn csak a vörös fény jut keresztül, a többit a szûrõ elnyeli.
A képérzékelõ felületére különbözõ színû szûrõt helyeznek, általában a három alapszínt használják a szûrõknél, vagyis a vörös, zöld és kék (R,G,B) színeket.A színszûrõt úgy helyezik fel az érzékelõre, hogy egy-egy pixel, ezáltal a zöld, vörös és kék színösszetevõk fényerejét érzékelje.
A végsõ képben egy-egy pixel színét a szomszédosan elhelyezett pixelek által felfogott fény erõsségébõl számítják ki, a színszûrõk által átengedett színek figyelembevételével.
A színszûrõk alkalmazása sajnos rossz hatással van a kép élességére, mivel a képen egy képpont tulajdonképpen az érzékelõ három képpontjának értékeibõl jön létre.
Az élesség növelését a gép is elvégzi, általában az úgynevezett UnSharp maszk használatával.
Ennek hatására a kontúroknál jelentõsen növekszik a kontraszt, ezáltal nagyobb élesség hatását kelti.
Íme egy színszűrővel ellátott CCD-részlet.
És már ezt is tudjuk. Megint okosabbak lettük valamivel. (A letter-v blog olvasása tudományosan igazoltan bővíti az általános ismereteket és tágítja a világszemléletet! Egy újabb ok, hogy olvassuk.)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dranel 2010.09.02. 17:26:34
De sose késő, hogy újakat tudjunk meg :)
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal