A harmadik dimenzió
2010.09.07. 21:36
Nem tudom honnan jött az az elvadult ötletem hogy a 3D-s technológiáről írjak, de amit én egyszer a fejembe veszek... Mostanában egyre inkább divatba jöttek, és egyre több filmet készítenek el ilyen változatban is. (Még a szemüvegre is szükség lesz...) Tehát a 3D-s képek, filmek:
Kék-piros:
Ezt a módszert mindenki ismeri. Az alap módszer az hogy a 3D-s kép két képből áll össze. Az egyik piros, a másik kék. Ahol a kettő kép ugyanazon pontja összeér, azt látjuk a papír, illetve vászon síkjában. Minnél távolabb vannak egymástól, annál messzebbinek érezzük a képet a vászontól. A szemüveg egy kék illetve, piros lencséből áll. A piroson keresztül a kék képet feketének látjuk, de a pirosat egyáltalán nem. A kéknél pont fordítva van. a két fekete képből az agyunk összerakja a 3D-s FEKETE vonalakat. a sínek később kerülnek a képre, a fekete kép vonalainak látszólagos helye közé. Házilag is lehet készíteni ilyen képeket, és ha sikerül, nagy élmény mutogatni. Csak egy kék, és egy piros filc kell hozzá.
A legegyszerűbb, ha két azonos hosszúságú szakasz, a felénél metszik egymást, és a közbezárt szög nem nagyobb 30 foknál. A képen is látszik, hogy aaz épületről készült képek között nagyobb a távolság mint az oroszlánok között.
Fényképeket is készíthetünk, úgy hogy a második képhez 8-10 centivel arrébb tesszük a gépet, de nem forgatunk rajta. Ezeket otthon egy spéci programmal tudjuk összefűzni.
Mágikus kép:
Még 2-3 évvel ezelőtt is divatosak voltak ezek a képek. Tökéletes 3D-s élményt nem ad,
de érdekes menézni őket. A kép azon alapszik, hogy képekből egy mintát alkot, majd egy helyen megtöri a szabályosságot (kis törés a képben). Az agyunk észreveszi az eltérést, majd előrébb hozza a többinél. Nem minden ember látja/képes látni ezeket, de a nagy többség nagyon élvezi a kihívást. A kép megtekintéséhez fókuszálj a képnél távolabbra, majd lassan élesítsd ki a képet! Ha meglátod a kiemelkedést, sínen vagy. Ha elsőre nem sikerül, ne add fel, próbáld újra!
További képek: http://mindennapibetevo.freeblog.hu/archives/2009/04/22/3d_kepek_a_mindennapi_betevon/
A "Mozi" 3D:
Ezzel a módszerrel készülnek, napjaink mozifilmjei. A módszer hasonlít a kék-piros-ra, de nem egészen ugyanaz. Itt annyit kell tudni, hogy a fény hullámtermészetű. A moziban az ilyen filmet két gép vetíti. Az egyik a függőleges hullámokat, a másik a vízszintes hullámokat. A kép csak speciális vászonról verődik vissza, és csak speciális képernyőn látszik jól. A szemüveg egyik lencséje a vízszintes fényt engedi be, a másik pedig a függőlegeset. Ezért van az, hogy ha a kétlencsét !FORGATÁS NÉLKÜL! egymása tesszük, szinte semmit nem látunk.
Ennyit mára. Remélem kielégítettem a kíváncsi olvasókat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dranel 2010.09.07. 21:50:06
De azért a moziban szeretem a 3D-s filmeket, bár ennél szerintem még tovább lehet fejleszteni a 3D technológiát.
Érdekes újítás viszont a 3D-s TV amit szinte akárki megvehet már magának otthonra és mondjuk nézheti a 3D-s foci VB közvetítést :)